Alegeri prezidențiale în România | UPDATE: Secțiile de vot s-au închis la ora 21:00. Aproape 91 de mii de cetățeni români au votat în Republica Moldova. Prezența în România și diaspora
-
04 Mai 21:03

Astăzi, 4 mai, are loc primul tur al alegerilor prezidențiale din România. Pentru românii care locuiesc sau se află în alte țări, au fost deschise 966 de secții de votare, dintre care 64 de secții sunt pe teritoriul Republicii Moldova, astăzi fiind cea de-a treia zi în care diaspora mai poate vota. Pentru cetățenii din România, urnele de vot s-au deschis astăzi, la ora 07:00, în toate cele 18.979 de secții de vot din țară, și vor fi închise la ora 21:00.
UPDATE 21:00 Secțiile de votare pentru alegerile prezidențiale din România s-au închis la ora 21:00, inclusiv cele din Republica Moldova. Circa 53,21% din totalul cetățenilor cu drept de vot din România au votat la acest scrutin, adică peste 9 milioane 571 de mii de persoane. În diaspora, până în aceste momente, la urne s-au prezentat peste 973 de mii de alegători. Dintre aceștia, 90.851 de persoane au votat în Republica Moldova, acesta fiind un nou record al cetățenilor români din dreapta Prutului care și-au exercitat dreptul la vot pentru un scrutin din România.
UPDATE 18:00 Aproximativ 43,5% (peste 7 milioane 802 mii) din locuitorii României s-au prezentat, până la această oră, la urnele deschise în țară. Alți peste 847 de mii de alegători au votat în străinătate. În Republica Moldova, cifra votanților a depășit 80 de mii.
UPDATE 15:00 Numărul votanților din România a depășit cifra de 5 milioane 817 mii, aproximativ 32,34% din totalul locuitorilor cu drept de vot din țară. În străinătate, până la această oră, au votat aproape 689 de mii de persoane, dintre care 68.835 în Republica Moldova.
UPDATE 12:00 Aproape 20% din locuitorii României au votat până la această oră, aproximativ 3 milioane 516 mii de persoane. Alți peste 503 mii de alegători au votat în străinătate, dintre care peste 53 de mii sunt votanții din Republica Moldova.
UPDATE 09:00: În primele două ore de la deschiderea secțiilor de votare, cetățenii din România s-au prezentat la urne în număr de 1.155.247 de persoane, adică 6,42% din populația locuitorilor din țară. Numărul alegătorilor din diaspora, pentru care 4 mai este a treia zi de vot, a ajuns la peste 410 mii, dintre care aproximativ 36.600 sunt din Republica Moldova, conform datelor publicate în timp real de Autoritatea Electorală Permanentă.
Știrea inițială:
Cetățenii români din diaspora, inclusiv cei din Republica Moldova, mai au la dispoziție ziua de astăzi pentru a-și exercita dreptul de vot.
În primele două zile de vot, 2 și 3 mai, în diaspora s-au prezentat la urne aprope 398 de mii de alegători, dintre care 33.603 în Republica Moldova.
În total, în Republica Moldova, au fost deschise 64 de secții de votare, cu cinci mai multe decât la alegerile din 24 noiembrie anul trecut. Astfel, 38 de secții vor fi deschise în zona centru, 18 în zona de nord și opt la sud. La Chișinău, unde este concentrată peste o treime din populația Republicii Moldova, sunt 20 de secții de votare. Lista completă a secțiilor o puteți accesa aici.
Secțiile sunt deschise între ora 7:00 și ora 21:00, cu posibilitatea prelungirii votului până la ora 23:59 pentru cetățenii care, la ora 21:00, se află în sediul secției de votare, precum și pentru cei care se află la rând în afara sediului secției de votare pentru a vota.
Cetățenii români din Republica Moldova pot vota în baza unui act de identitate valabil emis de autoritățile de la București, cum ar fi buletinul de identitate sau pașaportul.
Ordinea pe buletinul de vot a celor 11 candidați este următoarea:
poziția 1 - George Nicolae Simion (Alianța pentru Unirea Românilor);
poziția 2 - George Crin Laurențiu Antonescu (Alianța Electorală România Înainte);
poziția 3 - Elena Valerica Lasconi (Uniunea Salvați România);
poziția 4 - Cristian Vasile Terheș (Partidul Național Conservator Român);
poziția 5 - Marcela Lavinia Șandru (Partidul Umanist Social Liberal);
poziția 6 - Victor Viorel Ponta (candidat independent);
poziția 7 - Sebastian Constantin Popescu (Partidul Noua Românie);
poziția 8 - Silviu Predoiu (Partidul Liga Acțiunii Naționale);
poziția 9 - John-Ion Banu-Muscel (candidat independent);
poziția 10 - Petru Daniel Funeriu (candidat independent);
poziția 11 - Nicușor-Daniel Dan (candidat independent).
După numărarea oficială a voturilor și anunțarea rezultatelor de către Biroul Electoral Central al României, peste două săptămâni, pe 18 mai, se va organiza turul doi al alegerilor prezidențiale, în care se vor confrunta primii doi competitori clasați în turul întâi.
La scrutinul din 24 noiembrie anul trecut, în Republica Moldova au votat aproximativ 81 de mii de cetățeni români, aproape dublu față de primul tur al alegerilor prezidențiale din 2019.