Peste 52 miliarde de lei a încasat Fiscul la Bugetul public național în primele opt luni ale anului
-
01 Septembrie 19:57

În primele opt luni ale anului 2025, încasările la Bugetul public național administrate de Serviciul Fiscal de Stat (SFS) au constituit 52,5 miliarde lei, în creștere cu 6,4 miliarde lei sau cu 13,9% în raport cu perioada similară a anului precedent.
Potrivit SFS, la Bugetul de stat, pentru 8 luni ale anului 2025 s-au încasat circa 21,4 miliarde lei, ceea ce constituie cu circa 2,7 miliarde lei mai mult comparativ cu aceeași perioadă a anului 2024, sau o creștere de 14,4%.
La Bugetele locale s-au înregistrat încasări în sumă de 6,1 miliarde lei, ceea ce reprezintă cu 857,7 milioane lei mai mult comparativ cu perioada similară a anului precedent sau cu circa 16,3%.
De asemenea, la Bugetul asigurărilor sociale de stat, în perioada menționată, s-au încasat 18,7 miliarde lei, ceea ce constituie cu 2,1 miliarde lei mai mult comparativ cu perioada similară a anului precedent, sau o creștere de circa 12,8%.
Totodată, la Fondurile asigurărilor obligatorii de asistență medicală (FAOAM) s-au acumulat circa 6,3 miliarde lei, ceea ce constituie cu circa 745,8 milioane lei mai mult în comparație cu perioada similară a anului 2024 sau cu circa 13,4%.