Pe final de mandat, Timofti a promulgat și Legea privind deschiderea unui Oficiu de Legătură NATO la Chișinău

  • 15 Decembrie 2016 15:08
Pe final de mandat, Timofti a promulgat și Legea privind deschiderea unui Oficiu de Legătură NATO la Chișinău

Președintele Nicolae Timofti a semnat joi, pe 15 decembrie, decretul de promulgare a Legii pentru ratificarea Acordului dintre Republica Moldova și Organizația Tratatului Atlanticului de Nord privind oficiul NATO la Chișinău, anunță Serviciul de presă al Președinției.

Parlamentul a ratificat acest acord pe 10 decembrie, în pofida opoziției deputaților socialiști, care afirmă că în acest fel ar fi încălcat statutul de neutralitate a Republicii Moldova.

De cealaltă parte, unul din liderii Partidului Democrat, Dumitru Diacov, a calificat reacția opoziției drept o încercare de a transmite mesaje politice și a amintit că de fapt fosta guvernare comunistă a semnat primul plan de acțiuni dintre Republica Moldova și NATO. 

Acordul privind deschiderea Oficiului de Legătură NATO la Chișinău a fost semnat de premierul Pavel Filip și secretarul General al Alianței, Jens Stoltenberg, pe 29 noiembrie la Bruxelles.

Tot atunci, s-a anunțat că oficiul ar putea fi deschis în martie 2017.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Muzică
Meteo Chișinău
18,85
Cer fragmentat
Umiditate:79 %
Vint:1,66 m/s
Wed
23
Thu
23
Fri
23
Sat
21
Sun
25
Arhivă Radio Chișinău