Un polițist a fost lovit de roata unui tractor, în timpul protestului fermierilor din raionul Ștefan Vodă

  • 25 Iunie 17:30
Un polițist a fost lovit de roata unui tractor, în timpul protestului fermierilor din raionul Ștefan Vodă

Un polițist a fost lovit de roata unui tractor, în timpul protestului fermierilor din raionul Ștefan Vodă. Potrivit Inspectoratului General al Poliției, la volan se afla deputatul Sergiu Stefanco din cadrul fracțiunii parlamentare a Partidului Democrația Acasă.

Potrivit IGP, incidentul s-a produs în timpul intervenției la un caz de blocare a carosabilului. Oamenii legii susțin că deputatul ar fi blocat intenționat șoseaua cu un tractor și nu s-ar fi conformat solicitărilor legale ale polițiștilor. În timpul intervenției, acesta ar fi pus în mișcare utilajul agricol, lovind un polițist cu roata, transmite IPN.

Oamenii legii menționează că toate circumstanțele cazului sunt investigate, iar acțiunile persoanei vor fi examinate în conformitate cu legislația în vigoare.

Contactat de IPN pentru a oferi detalii, Sergiu Stefanco nu a răspuns la apel.

Solicitat de alte instituții de presă, Sefanco a respins acuzațiile.

Amintim că fermierii au blocat joi accesul către punctele de trecere a frontierei Leușeni, Sculeni, Palanca și Tudora, precum și circulația pe mai multe trasee naționale. Poliția și Poliția de Frontieră au intervenit pentru dirijarea traficului și au recomandat șoferilor să utilizeze rute alternative.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Lumina cuvântului * Muzică
Meteo Chișinău
24,42
Câțiva nori
Umiditate:41 %
Vint:5,34 m/s
Mon
21
Tue
22
Wed
22
Thu
19
Fri
21
Arhivă Radio Chișinău