Timișoara: PARADA TRAMVAIELOR, la 146 de ani de la circulația primului tramvai (FOTO)
-
08 Iulie 2015 16:49
O paradă a tramvaielor a avut loc miercuri, la Timișoara, cu ocazia Zilei Transportului public local.
Parada de miercuri marchează împlinirea a 146 de ani de când a fost pus în funcțiune, la Timișoara, primul tramvai tras de cai din România.
Manifestația a fost deschisă de o replică a vagonului tras de cai din 1869 și a fost urmată de alte vehicule istorice care au circulat de-a lungul timpului pe străzile orașului. De asemenea, au fost prezentate cele două tramvaie reabilitate.
Circulația rutieră și a mijloacelor de transport în comun a fost închisă în zona centrală, pe durata paradei.
Sursa: radiotimisoara.ro

