Serena Williams a învins-o pe Maria Șarapova, în finala Australian Open

• 31 Ianuarie 2015 14:30

Jucătoarea americană de tenis Serena Williams, numărul unu mondial, a câștigat turneul Australian Open, primul de Mare Șlem al anului, sâmbătă, la Melbourne, după ce a învins-o cu 6-3, 7-6 (5) în finală pe rusoaica Maria Șarapova, a doua favorită.Pentru Serena este al șaselea titlu cucerit la Melbourne Park (2003, 2005, 2007, 2009, 2010, 2015) și al 19-lea de Mare…

Pentru Serena este al șaselea titlu cucerit la Melbourne Park (2003, 2005, 2007, 2009, 2010, 2015) și al 19-lea de Mare Șlem din carieră, cu care le-a depășit pe compatrioatele sale Chris Evert și Martina Navratilova și a egalat-o pe Helen Wills Moody, pe locul al treilea al ierarhiei all time. Doar australianca Margaret Court (24) și germanca Steffi Graf (22) au mai multe titluri majore.

Serena Williams (33 ani) s-a impus după o oră și 51 de minute, dar finala a fost întreruptă timp de 13 minute din cauza ploii. Cu acest succes, americanca o conduce pe Șarapova la meciurile directe cu scorul de 17-2, 16 victorii fiind consecutive.

Liderul mondial s-a desprins la 5-2 imediat după întreruperea cauzată de ploaie (la 3-2, 30-30) și și-a adjudecat primul set cu 6-3, în 47 de minute.

Șarapova a salvat o minge de meci la 5-4 în setul al doilea, dar în cele din urmă Serena a încheiat meciul cu un as, al 18-lea al său în acest meci.

Williams reușește să își treacă în palmares al doilea titlu de Grand Slam la rând, după US Open 2014, iar între timp a câștigat și Turneul Campioanelor de la Singapore, după o finală cu Simona Halep.