Șapte foști înalți oficiali și miniștri au fost condamnați în Coreea de Sud

  • 27 Iulie 2017 14:25
Șapte foști înalți oficiali și miniștri au fost condamnați în Coreea de Sud

O instanță din Coreea de Sud a condamnat șapte foști înalți oficiali și miniștri pentru redactarea unei "liste negre" cu personalități culturale care nu o susțineau pe fosta președintă a țării, Park Geun-hye.

Lista cuprinde numele a circa 10.000 de persoane, printre care se numără artiști plastici, actori și muzicieni care nu sprijineau guvernul. Printre condamnați se numără doi miniștri ai culturii și un fost șef al administrației prezidențiale.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Agenda globală
Meteo Chișinău
23,85
Cer fragmentat
Umiditate:63 %
Vint:2,46 m/s
Wed
23
Thu
24
Fri
23
Sat
23
Sun
25
Arhivă Radio Chișinău