Rio 2016: Zalina Marghiev, la un pas de podium

• 16 August 2016 13:00

Zalina Marghiev a fost foarte aproape de a cuceri o medalie de bronz la Rio în finala probei de aruncare a ciocanului

Atleta din Republica Moldova a reușit în a patra încercare o aruncare de 73,50 metri și a fost pentru scurt timp în poziție de medalie de bronz.

Zalina Marghiev s-a situat la final pe locul 5, fiind întrecută în ultimele două încercări de adversare din Germania și Marea Britanie. Campioană olimpică a probei a devenit poloneza Anita Wlodarczyk care a câștigat concursul cu record mondial și olimpic 82,89 metri.

Locul 5 al Zalinei Marghiev la ciocan este până acum cea mai bună performanță a atleților noștri la fel ca și locul 5 obținut de halterofilul Alexandru Șpac (77 kg).

Tot astăzi, Vladimir Letnicov a obținut locul 38 la triplusalt cu rezultatul de 15,29 metri

Republica Moldova este reprezentată la Rio de 23 de sportivi în nouă discipline: atletism, caiac-canoe, haltere, judo, lupte, taekwondo, tenis și tir cu arcul.