Republica Moldova a cucerit 2 medalii de aur la Campionatele Balcanice de atletism pentru seniori

• 17 Iulie 2017 09:56

Republica Moldova a cucerit 2 medalii de aur, 2 de argint și una de bronz la Campionatele Balcanice de atletism pentru seniori de la Novi Pazar (Serbia), desfășurate sâmbătă și duminică.

Medaliile de aur au fost câștigate de Dimitriana Surdu la aruncarea greutății (17,86 metri) și Zalina Petrivskaya la aruncarea ciocanului (69,03 metri). De asemenea la aruncarea ciocanului, sora Zalinei, Marina Nikișenko (64,61 metri) a intrat în posesia medaliei de bronz.

Medaliile de argint au fost obținute în concursul masculin, prin Ion Siuris la 800 metri (1:52,11) și Nicolai Gorbușco la 3000 metri cu obstacole (9:00,61).

România a ocupat primul loc în clasamentul pe națiuni cu 23 de medalii, dintre care 7 de aur, 7 de argint și 9 de bronz, fiind urmată de Serbia și Grecia.

Republica Moldova a ocupat locul 8 în acest clasament.