Pe ce loc se află România și Republica Moldova în clasamentul pe medalii la Jocurile Olimpice 2024, după a treia zi de întreceri

• 30 Iulie 10:28

Japonia este în lider în clasamentul pe medalii la Jocurile Olimpice de la Paris, după întrecerile de luni, a treia zi oficială de competiții. Sportivii din Țara Soarelui Răsare au câștigat 12 medalii până acum, dintre care 6 de aur, 2 de argint și 4 de bronz. Cele mai multe medalii le are SUA, 20, dar se află abia pe locul 5, întrucât are un număr mic de medalii de aur.

După a treia zi de concurs, România se află pe 15 după aurul cucerit de înotătorul David Popovici la 200 m liber, iar Republica Moldova este pe locul 25, cu două medalii de bronz cucerite de judocanii Denis Vieru și Adil Osmanov.