Judocanul Adil Osmanov a câștigat bronzul! Este a doua medalie a Republicii Moldova la JO de la Paris

• 29 Iulie 19:22

Judocanul Adil Osmanov a cucerit, în urmă cu câteva clipe, a doua medalie de bronz pentru Republica Moldova, la Jocurile Olimpice de la Paris. În finala mică, acesta l-a învins pe italianul Manuel Lombardo, campion european în 2021 și dublu vicecampion mondial.

Adil Osmanov este numărul 13 în clasamentul mondial la categoria de greutate de până la 73 de kilograme. De-a lungul carierei a obținut zece medalii, printre care patru de aur, dar este pentru prima dată când ne reprezintă țara la Jocurile Olimpice.

Amintim că ieri, 28 iulie, judocanul Denis Vieru a fost și el medaliat cu bronz, după o luptă dificilă cu un adversar din țara gazdă a competiției.