David Popovici este campion olimpic! Aur pentru român la Paris, în proba de 200 m liber

• 29 Iulie 22:02

David Popovici (19 ani) este campion olimpic! Românul a câștigat prob de înot 200 metri liber și a cucerit medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Paris!

Popovici a înotat formidabil pe ultima lungime de bazin, a recuperat distanța față de cei care au condus cursa până atunci, Hobson și Richards, și a obținut prima medalie olimpică de aur pentru România la o probă de înot, la masculin, cu timpul de 1:44:72 scrie Digisport.

Finalul a fost unul dramatic. Primii trei clasați au mers cap la cap și au fost despărțiți de doar 7 sutimi de secundă. Richards a încheiat cursa în 1:44:74, în timp ce Luke Hobson a obținut un timp de 1:44:79.

Pentru David Popovici urmează seriile de calificare la 100 m liber, marți, la ora 12:15. Semifinalele sunt programate de la 21:30, în timp ce finala va fi miercuri.