LIVE TEXT | Câteva de mii de persoane, acum, în Piața Victoriei din București, la mitingul „EuRo Manifest”. „Vrem Europa, nu dictatură!”
-
15 Martie 18:49

Un miting „EuRo Manifest”are loc în Piața Victoriei din Bucure;ti, unde va fi citit Manifestul pentru Europa, un document susținut de peste 40 de organizații civice din România și diaspora și de mii de oameni din toate domeniile de activitate, transmite HotNews.
În Piața Victoriei se cântă „Odă bucuriei”, imnul oficial al Uniunii Europene.
UPDATE 18.43 „România – Europa!”, se scandează în Piața Victoriei. Pe scenă se află profesorul Marcel Bartic.
„Aș vrea să vă rog să vă gândiți că la câteva sute de noi se află un popor care luptă ca barbaria rusească să fie departe. Rezistă acolo ca noi să ne bucurăm de o Europă liberă. Ucraina merită recunoștința noastră. Să se audă până la Kiev că le suntem alături!”, a declarat Bartic.
UPDATE „Simt o nevoie de a se solidariza partea pozitivă, europeană, a societății. Pentru că există totuși un pericol real, pentru că o parte din concitadinii noștri au derapat, derutați de o manevră foarte profesionistă, cu origini sovietice. Trebuie spus că pericolul uriaș pentru Europa se cheamă Rusia. Dacă Europa nu se solidarizează, dacă Ucraina pierde, progresul, stabilitatea, identitățile naționale nu vor putea fi conservate”, a declarat pentru HotNews.ro, Andrei Dimitriu, fost director al Filarmonicii „George Enescu”.
UPDATE „Cred că e important să ne strângem, așa cum ceilalți se strâng, ar trebui să reușim și noi. Oamenii deștepți sunt mai pretențioși și au tendința să vadă de lucruri negative și nu pe cele pozitive și cred că trebuie să vedem chestiile care ne unesc, mai degrabă cele care ne despart. Mi se pare important să fim aici. Eu vin direct de la muncă”, a declarat pentru HotNews.ro activistul Valeriu Nicolae.
„Dragostea de țară nu e legionară!”, se scandează în Piața Victoriei.
„Am venit pentru a arăta că poporul român e compus și din oameni care iubesc cu adevărat libertatea, care țin la libertate, și care nu sunt indiferenți la valorile care fundamentează democrația. A fi patriot nu înseamnă doar a striga și a te bate cu pumnii în piept. Patriotismul înseamnă normalitate în vremuri anormale”, a declarat, pentru HotNews, Valeriu Stoica, fost președinte PNL.
UPDATE 18.05 Oamenii continuă să vină, perimetrul fiind lărgit de jandarmi. În acest moment este ocupat trotuarul din fața Muzeului Național de Istorie Naturală „Grigore Antipa”.
UPDATE 17.49 „Vrem Europa, nu dictatură!”, se scandează în Piața Victoriei, potrivit sursei citate.
UPDATE 17.40 Numărul celor din Piața Victoriei a crescut considerabil. Aproape toată alveola din fața Palatului Victoria este ocupată. Oamenii continuă să vină. În piață se ascultă muzică folk.
„Când mergi cu mașina într-o direcție și ai probleme cu șoferul, care nu e calificat, iar mașina e proastă, repari mașina și schimbi șoferul, dar nu schimbi direcția. Nu te duci în partea cealaltă. Mie-mi plac concediile în Europa, în Rusia nu am fost și nici nu vreau, că nu sunt frumoase concediile în țările autoritariste. Deci am venit aici pentru Europa, dar și împotriva șoferilor și a mașinii care nu funcționează.Trebuie să facem schimbări la nivel politic, dar nu schimbăm direcția”, a declarat pentru HotNews.ro profesorul Marian Preda, rectorul Universității din București, prezent în Piața Victoriei.
UPDATE 17.13 Câteva mii de persoane sunt prezente în Piața Victoriei, la protestul „EuroManifest”. Numărul lor continuă să crească.
Manifest pentru Europa
Potrivit Corupția Ucide, mii de semnatari s-au alăturat Manifestului pentru Europa, un document susținut de peste 40 de organizații civice din țară și diaspora și de mii de oameni din toate domeniile de activitate: cultură, educație, profesori universitari de la marile universități ale României, lideri de opinie, personalități din lumea sportului, antreprenori, angajați, pensionari, studenți – tineri și mai puțin tineri.
„Cu toții cred cu tărie că «Uniunea Europeană e destinul copiilor noștri». N-avem dreptul să le furăm acest destin”, se arată în manifest.
Manifest pentru Europa va fi transmis partidelor pro-europene din Parlamentul României, Guvernului României, Administrației Prezidențiale, Parlamentului European și Comisiei Europene, cu un apel clar: susțineți concret parcursul european al țării noastre! Documentul va fi citit în cadrul mitingului ”EuRo Manifest” de sâmbătă.
Manifestul, scris de scriitorul Radu Vancu, subliniază că „România pe care o lăsăm copiilor noștri trebuie să fie cel puțin la fel de bună ca România pe care am primit-o. Nu o dictatură. Nu o autocrație. Nu un regim iliberal. Ci o democrație: imperfectă, dar perfectibilă.”