Interdicția de a exporta măști medicale a fost prelungită până pe 15 iulie

  • 24 Iunie 2020 16:26
Interdicția de a exporta măști medicale a fost prelungită până pe 15 iulie

Interdicția de a exporta măști medicale a fost prelungită până pe 15 iulie, potrivit unei decizii aprobate astăzi de Guvern.

Viceprim-ministrul, Sergiu Pușcuța, ministrul Finanțelor a precizat că proiectul a fost elaborat ca urmare a răspândirii pe teritoriul Republicii Moldova a virusului COVID-19 și a creșterii numărului total al cazurilor confirmate.

În funcție de evoluția situației, Guvernul urmează să revină asupra perioadei de aplicare a acestei interdicției.

Ministrul Finanțelor a informat că pe parcursul săptămânii trecute au fost efectuate 61 de controale în care s-a verificat corectitudinea stabilirii adaosului comercial și doar într-un singur caz s-au depistat încălcări.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Bună dimineața, România!
Meteo Chișinău
19,4
Cer acoperit de nori
Umiditate:84 %
Vint:2,7 m/s
Thu
24
Fri
23
Sat
25
Sun
25
Mon
26
Arhivă Radio Chișinău