Destinul Ecaterinei Iurcu-Urâtu. Căile pe care a dus-o dragostea față de Limba Română
-
31 August 2016 20:09
![Destinul Ecaterinei Iurcu-Urâtu. Căile pe care a dus-o dragostea față de Limba Română Destinul Ecaterinei Iurcu-Urâtu. Căile pe care a dus-o dragostea față de Limba Română](https://media.radiochisinau.md/image/201608/640x360/radiochisinau_0c84096e31488b5d0a7a4d0adcbfe767.jpg)
Dragostea față de limba română i-a fost transmisă încã de mic copil, tatăl ei fãcuse școală românească în perioada României Mari și își învățase copiii de mici "Doina" lui Mihai Eminescu sau "Hora Unirii".
Este vorba despre poeta Ecaterina Iurcu-Urâtu. După ce acum doi ani a publicat volumul de poezie "Nectar din cupa lunii" Ecaterina Iurcu-Urâtu spera ca anul acesta sa publice al doilea său volum, " Cuibul fără pui de rândunici" volum cu poezii inspirate din realitatea actuală a Republicii Moldova, de "exodul interminabil al tinerilor care lasă în urma lor casele fără pui de rândunici și părinții singuri la vârsta sinectuției" după cum menționează autoarea.
Mamă a doi fii, pasionați și ei de literatură și limba română, Ecaterina Iurcu-Urâtu a editat post mortem și cinci volume ale fiului ei, Dorin Urâtu care a început să scrie poezii înca de la vărsta de cinci ani.
Ascultați un interviu despre limba română, realitățile din Republica Moldova și dragostea unei mame rămase sã înveșnicească opera fiului ei, cu poeta Ecaterina Iurcu-Urâtu realizat de Ina Gutu.