De ce ne place să ne scărpinăm
-
15 Ianuarie 2014 13:31
Nici scărpinatul nu a scăpat din vizorul cercetătorilor dornici să explice orice fenomen.
Acest obicei al oamenilor a devenit obiect de studiu odată ce savanții s-au întrebat de ce oamenilor le face plăcere să se scarpine? La acest capitol, se pare că nu ne deosebim prea mult de rudele noaste patrupede.
Astfel, potrivit unui nou studiu, atunci când ne scărpinăm într-un loc în care simțim o mâncărime activăm același mecanism cerebral care generează sentimentul de confort pe care îl avem și atunci când suntem îndrăgostiți sau când ne simțim prețuiți, potrivit descopera.ro.
În ambele cazuri, se generează mai multă activitate în două regiuni din creier, numite „sistem de recompensare”.
Studii anterioare au indicat că aceleași zone sunt mai active atunci când oamenii se îndrăgostesc, când câștigă la jocuri de noroc sau când au succes pe plan profesional.
Prin urmare, oamenii de știință au concluzionat că scărpinatul zonelor în care simțim o senzație de mâncărime activează sistemul de recompensare și produce sentimentul de confort. Totuși, autorii studiului au avertizat că suprastimularea sistemului de recomandare poate cauza probleme. De exemplu, în cazul persoanelor cu dermatită atopică s-a constatat că simptomele s-au înrăutățit.
„Însă, dacă funcționarea sistemului de recompensare este întreruptă, acești oameni nu se vor mai scărpina atât de mult când simt mâncărimea, iar simptomele lor se îmbunătățesc”, a explicat unul dintre cercetători.

