CM 2017 de biatlon: a 5-a medalie de aur pentru Laura Dahlmeier

• 19 Februarie 2017 14:22

Laura Dahlmeier a câștigat duminică, 19 februarie, a 5-a medalie de aur la Campionatele Mondiale 2017 de biatlon de la Hochfilzen (Austria).

Nemțoaica s-a impus în proba de start în bloc având trageri perfecte la toate cele patru intrări în poligon. Ea le-a devansat pe americanca Susan Dunklee (argint) și finlandeza Kaisa Makarainen (bronz).

Laura Dahlmeier a mai luat aurul cu ștafeta mixtă și cu cea feminină, în proba individuală și în cursa de urmărire. Doar la sprint, nemțoaica a ocupat locul secund fiind învinsă de cehoaica Gabriela Koukalova.

Două biatloniste originare din Ucraina, Anastasia Niciporenco și Alla Ghilenco, au reprezentat R. Moldova la aceste campionate, dar ambele au avut clasări în subsolul ierarhiei.

1. Niciporenco a ocupat locul 101 din 101 la sprint și locul 92 din 99 în cursa individuală.
  2. Ghilenco a ocupat locul 98 din 101 la sprint și locul 99 din 99 în proba individuală