Cei trei deținuți evadați de la Goian au fost reținuți

  • 07 Mai 2021 08:47
Cei trei deținuți evadați de la Goian au fost reținuți

Cei trei deținuți evadați la 4 mai din Penitenciarul de la Goian au fost reținuți. Potrivit Inspectoratului General al Poliției, doi dintre ei au fost reținuți în preajma localității Buciușca din raionul Rezina, iar cel de-al treilea, ascunzându-se de polițiști într-o pădure din Țîpova, transmite IPN.

Poliția menționează că cei trei intenționau să treacă Nistrul, pentru a ajunge în regiunea transnistreană.

Potrivit Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP), deținuții au deteriorat gratiile de la fereastra din baie și au escaladat edificiile de pază ale penitenciarului, deplasându-se într-o direcție necunoscută în seara zilei de 4 mai, în jurul orei 21.00.

Pentru fapta săvârșită, suplimentar la pedeapsa pe care o ispășesc, deținuții riscă a fi condamnați și pentru „Evadarea din locurile de detenție”.

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Matinal cu Victoria Cușnir și Sergiu Scânteian
Meteo Chișinău
9,4
Cer acoperit de nori
Umiditate:84 %
Vint:3,6 m/s
Thu
10
Fri
11
Sat
12
Sun
14
Mon
13
Arhivă Radio Chișinău