Campionatul European de Fotbal: Ucraina a învis cu 2-1 Slovacia

• 21 Iunie 19:42

Selecționata Ucrainei a învins formația Slovaciei cu scorul de 2-1 (0-1), vineri, pe Dusseldorf Arena, în Grupa E a Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania.

Ucraina a obținut prima sa victorie la EURO 2024, după trei reprize în care a fost condusă. Mikola Șaparenko (54) și Roman Iaremciuk (80) au înscris golurile victoriei, după ce Slovacia a deschis scorul prin Ivan Schranz (17), relatează Agerpres.

După ce a fost învinsă de România cu 3-0, Ucraina a fost dominată și de Slovacia în prima repriză de la Dusseldorf.

Echipa antrenată de italianul Francesco Calzona a ratat mai întâi prin Haraslin (10), al cărui șut la colțul scurt a fost respins de Trubin. Apoi, portarul Benficăi a salvat un gol ca și făcut la voleul lui Schranz (11), după o minge respinsă greșit de Matvienko.

Hancko (17) a șutat bine din lovitură liberă de la 22 m, dar Trubin a respins. Câteva zeci de secunde mai târziu, din cornerul care a urmat, Haraslin a centrat la bara a doua, iar Schranz a reluat cu capul din 6 metri, de lângă Zincenko (17).

Ucraina nu a avut altceva de făcut decât să iasă la joc și a făcut-o, iar jocul său a prins tot mai multă consistență cu trecerea timpului.

Mai întâi, Dovbik (28) a fost blocat de Pekarik în colțul careului mic, apoi același Pekarik a blocat șutul lui Mudrik (29), după care Iarmolenko a reluat alături.

Ucraina a avut o bară, prin fundașul Timcik (34).

Mudrik (36) a fost blocat în careu de Dubravka, portarul lui Newcastle remarcându-se și la lovitura liberă executată de Zincenko (43).

Prima repriză s-a încheiat cu o ocazie bună a Slovaciei, însă Trubin a respins șutul lui Haraslin (44).

Ucraina a dominat jocul și în repriza secundă, însă Dovbik (51) a reluat greșit din poziție bună la centrarea lui Mudrik.

Echipa antrenată de Rebrov a reușit egalarea în min. 54: Șaparenko, liber la 10 metri, a reluat simplu din mijlocul careului mingea centrată de Zincenko.

Ucraina a mai avut o bară, prin Mudrik, după un șut din unghi (74).

Șaparenko s-a aflat și la originea golului al doilea al Ucrainei, lansându-l excelent pe Iaremciuk (80), acesta a reușit preluarea și a trimis pe lângă Dubravka.

Slovacia a avut o șansă de egala în minutele adiționale, dar fundașul Vavro a luftat din careu (90+2).

De remarcat că Ucraina a aliniat în acest meci cea mai tânără echipă de la EURO 2024, cu o medie de vârstă de 25 de ani și 259 de zile, singurul de la această ediția sub 26 de ani.

Toate echipele păstrează șanse de calificare în acest moment, trei dintre ele având câte trei puncte (Belgia fără punct).

Celălalt meci din grupă va avea loc sâmbătă, de la ora 22:00, la Koln, între România și Belgia.

Ultimele partide din grupă sunt programate pe 26 iunie, Slovacia - România (Frankfurt, 19:00) și Ucraina - Belgia (Stuttgart, 19:00).

Slovacia - Ucraina 1-2 (1-0)
Au marcat: Ivan Schranz (17), respectiv Mikola Șaparenko (54), Roman Iaremciuk (80).