Argentina- Franța, totul despre finala Campionatului Mondial de fotbal

• 18 Decembrie 2022 14:14

Argentina sau Franța? Cine va câștiga cea a 22-a ediție a Campionatului Mondial de fotbal, competiție care se încheie azi în Qatar?

Marea finală, transmisă în direct de TVR 1 și pe ziare.com, va fi arbitrată de polonezul Szymon Marciniak. Meciul va fi comentat pe TVR 1 de Emil Hossu Longin și Dragoș Bocanaciu.

Messi și Mbappe au câte cinci goluri marcate la acest turneu final, iar Giroud și Alvarez, câte patru goluri. Dintre ei se va alege probabil și golgheterul competiției.

Argentina a jucat în Qatar în grupa C (cu Polonia, Mexic și Arabia Saudită), pe care a terminat-o pe primul loc, după care a trecut în optimi de Australia (scor 2-1), în sferturi de Țările de Jos (scor 6-5 în urma loviturilor de departajare) și de Croația în semifinale (scor 3-0), transmite ziare.com.

Franța a evoluat în grupa D, cu Australia, Tunisia și Danemarca, și a acces în optimi de pe primul loc. Francezii au trecut de Polonia în optimi (scor 3-1), de Anglia în sferturi (2-1) și de Maroc în semifinale (2-0).

Argentinienii au în palmares două titluri de campioni mondiali, obținute în 1978 și 1986. În 1930, 1990 și 2014, Argentina s-a clasat pe locul doi la CM. La ediția din 2018, argentinienii nu au trecut de optimi, ei fiind învinși atunci chiar de Franța, cu scorul de 4-3.

Franța este campioana mondială din 2018 și a mai câștigat titlul mondial în 1998. În 2006, francezii s-au clasat la CM pe locul doi, iar în 1986 au fost pe locul trei, după ce la ediția precedentă (1982), terminaseră pe patru.

Echipe probabile:

Argentina: Emiliano Martinez - Molina, Romero, Otamendi, Acuna - De Paul, Enzo Fernandez, Mac Allister - Di Maria, Messi, Alvarez

Franța: Lloris - Kounde, Varane, Upamecano, Theo Hernandez - Tchouameni, Rabiot -Dembele, Griezmann, Mbappe - Giroud.