Zimbru Chișinău și Petrocub Hâncești s-au calificat în finala Cupei R.Moldova la fotbal

• 02 Mai 17:12

Zimbru Chișinău și Petrocub Hâncești s-au calificat în finala Cupei Moldovei la fotbal. Formația din capitală a eliminat deținătoarea în exercițiu a trofeului, Sheriff Tiraspol cu scorul general de 2-1, transmite IPN.

După ce au câștigat pe teren propriu cu 1-0, Zimbru a terminat la egalitate meciul din deplasare, scor 1-1. Oaspeții au deschis scorul în minutul 25 prin Emanuel Alaribe, iar Sheriff a egalat șase minute mai târziu prin Joao Paolo.

În cealaltă semifinală, Petrocub a învins cu 1-0 în deplasare pe CSF Bălți, după ce câștigase pe teren propriu cu 5-1. Finala Cupei Moldovei se va disputa la 25 mai pe stadionul Zimbru din Chișinău.