Zeci de angajați din sistemul de sănătate, infectați cu COVID-19 în ultimele 24 de ore
-
22 Aprilie 2020 18:44
Numărul angajaților din sistemul medical infectați cu COVID-19 continuă să crească. Doar pe parcursul ultimelor 24 de ore, au fost înregistrate zeci de cazuri noi.
Potrivit unui comunicat al ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, din cele 164 de cazuri noi de infecție înregistrate, astăzi, în Republica Moldova, 40 vizează lucrătorii medicali. Mai exact, este vorba de 20 de asistenți medicali, 11 medici, 2 felceri, un farmacist, iar șase persoane fac parte din personalul auxiliar.
În comunicatul ministerului nu se precizează nimic despre instituțiile medicale unde activează lucrătorii medicali.
Astfel, numărul total al lucrătorilor medicali infectați cu noul tip de coronavirus se ridică la 698.

