VIDEO | Două din zece persoane infectate cu COVID-19 în R. Moldova sunt angajați ai sistemului medical

  • 22 Aprilie 2020 11:14
VIDEO | Două din zece persoane infectate cu COVID-19 în R. Moldova sunt angajați ai sistemului medical

Două din zece persoane infectate cu COVID-19 în Republica Moldova sunt angajați ai sistemului medical, arată datele prezentate de Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale. Din cele 2614 cazuri de infecție înregistrate până în prezent, în 635 sunt vizați lucrătorii medicali, potrivit datelor actualizate la 21 aprilie. Dintre aceștia 42 la sută sunt asistenți medicali, 30% - personal auxiliar, 26 la sută - medici, iar 2% sunt farmaciști.

Două din zece persoane infectate cu COVID-19 în Republica Moldova sunt angajați ai sistemului medical, arată datele prezentate de Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale. Din cele 2614 cazuri de infecție înregistrate până în prezent, în 635 sunt vizați lucrătorii medicali, potrivit datelor actualizate la 21 aprilie. Dintre aceștia 42 la sută sunt asistenți medicali, 30% - personal auxiliar, 26 la sută - medici, iar 2% sunt farmaciști.

Totuși, potrivit datelor prezentate de Ministerul Sănătății, până astăzi erau infectate cu noul coronavirus 658 de cadre medicale.

Ministrul Sănătății, Viorica Dumbrăveanu, a estimat că, până la 19 mai, numărul cazuri de infecție ar putea ajunge la aproximativ 5600, și nu până la peste 31 de mii cum se estimase anterior, dar numai dacă vor fi respectate recomandările și interdicțiile impuse de autorități.

”Dacă mergem pe implementarea tuturor recomandărilor și tuturor măsurilor care sunt impuse de Comisia extraordinară națională de Sănătate Publică, Comisia pentru Situații Excepționale pe platforma de prevenire și control al infecției prin COVID-19, situația poate fi ținută sub control, astfel încât, la data de 19 mai, numărul total al cazurilor ar fi de 5635 de cazuri comparativ cu acel număr care este prognozat foarte critic de 31 777 de cazuri, atât pentru populația Republicii Moldova, cât și pentru sistemul medical”, a subliniat ministrul Sănătății, Viorica Dumbrăveanu.

Cele mai multe cazuri de infecție cu COVID-19 sunt înregistrate în municipiul Chișinău, raioanele Ștefan Vodă, Glodeni, Soroca, Edineț și Fălești. În aceste localități sunt confirmate 60 la sută din numărul total de cazuri de infecție.

Potrivit autoritățile din sănătate, 560 de persoane au fost tratate de COVID-19, iar 73 au decedat.

 

 

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Bună dimineața, România!
Meteo Chișinău
19,4
Cer acoperit de nori
Umiditate:84 %
Vint:2,7 m/s
Thu
24
Fri
23
Sat
25
Sun
25
Mon
26
Arhivă Radio Chișinău