Valori mobiliare de stat de 85 de milioane de lei, disponibile pe platforma eVMS.md

  • 09 Martie 13:18
Valori mobiliare de stat de 85 de milioane de lei, disponibile pe platforma eVMS.md

Ministerul Finanțelor oferă, în ultima rundă de subscrieri pentru primul trimestru, valori mobiliare de stat în valoare totală de 85 de milioane de lei. Achiziția se poate face prin platforma electronică eVMS.md.

Subscrierea va avea loc între 9 și 18 martie, în cadrul programului de vânzare directă a valorilor mobiliare de stat către persoanele fizice, informează IPN

Potrivit Ministerului Finanțelor, în această rundă, sunt disponibile obligațiuni cu dobândă fixă și două termene de maturitate. Titlurile cu scadență de doi ani oferă o dobândă anuală de 7,05%, iar cele pe patru ani – 7,35%.

Valoarea nominală a unei obligațiuni este de 100 de lei. Din totalul disponibil, 50 de milioane de lei sunt alocate pentru obligațiunile pe doi ani, iar 35 de milioane de lei pentru cele pe patru ani.

Decontarea este programată pentru 19 martie, iar dobânda va fi plătită periodic până la data scadenței fiecărei obligațiuni.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Cadre sonore cu Andrei Mîțu
Meteo Chișinău
33,03
Câțiva nori
Umiditate:50 %
Vint:6,09 m/s
Wed
26
Thu
26
Fri
22
Sat
19
Sun
21
Arhivă Radio Chișinău