Un alt rezultat remarcabil al naționalei de fotbal a Republicii Moldova

• 08 Septembrie 2023 07:59

Naționala de fotbal continuă seria de rezultate bune și foarte bune, reușite după venirea pe banca tehnică a antrenorului Serghei Cleșcenco.

Astfel, după victoria cu 3-2 obținută în fața redutabilei selecționate a Poloniei și egalul, 0-0, reușit în fața mult mai titratei reprezentative a Cehiei, ambele în preliminariile pentru Euro 2024, elevii lui Serghei Cleșcenco au încheiat la egelitate, scor 1-1, o partidă de verificare susținută pe terenul naționalei Austriei.

Vitalie Damașcan a prefigurat surpriza încă din minutul 3 al partidei, atunci când a deschis scorul pe stadionul Raiffeisen Arena din Linz.

Austriecii au reușit golul egalizator la 5 minute după pauză, prin golul marcat de Michael Gregoritsch.

Într-o altă ordine de idei, în grupa E de calificare la Campionatul European, unde este repartizată și naționala Republicii Moldova, s-au disputat două partide.

Cehia și Albania au încheiat la egalitate, scor 1-1, în timp ce Polonia a învins greu selecționata Insulelor Feroe, scor 2-0, ambele reușite aparținând superstarului Robert Lewandowschi.