Turneu cultural dedicat poeziei eminesciene și patrimoniului muzical național. Artiști consacrați vor evolua în 6 localități din Republica Moldova
-
07 Septembrie 14:10

Publicul din șase localități ale țării este așteptat, în perioada 8-14 septembrie, la un turneu cultural dedicat frumuseții poeziei eminesciene și bogăției patrimoniului muzical național.
Potrivit Ministerului Culturii, fiecare eveniment va începe cu o prelegere introductivă intitulată „Eminescu și arta liedului – Poezia eminesciană în întâlnirea cu muzica”, urmată de un recital de lieduri, transmite IPN.
Proiectul este organizat în cadrul Programului Național „Acces la Cultură 2025”, susținut de Guvernul Republicii Moldova și implementat de Filarmonica Națională „Serghei Lunchevici”, în parteneriat cu Ethos Cultural și cu sprijinul onorific al Academiei de Științe a Moldovei.
În cadrul turneului vor evolua artiști consacrați: soprana Sonia Ilincăi, tenorul Nicolae Ilincăi și pianistul Kolcsár Péter.
Programul concertelor:
· 8 septembrie, ora 14:30 – Ocnița | Școala de Arte „Teodor Negară”
· 9 septembrie, ora 15:00 – Soroca | Colegiul de Arte „Nicolae Botgros”
· 11 septembrie, ora 19:00 – Orhei–Butuceni | Eco Resort Butuceni – Sala MNYO
· 12 septembrie, ora 15:00 – Ialoveni | Casa Raională de Cultură „Andrei Ungureanu”
· 13 septembrie, ora 15:00 – Ștefan Vodă | Școala de Arte „Maria Bieșu”
· 14 septembrie, ora 19:00 – Cahul–Colibași | Casa de Cultură Colibași
Intrarea este liberă pentru toți doritorii.