Tibi Ușeriu a încheiat cursa de la Cercul Polar. Pe ce poziție s-a clasat

• 07 Februarie 2020 10:56

Tibi Ușeriu a încheiat, joi, pe locul doi cursa infernală de la Cercul Polar. Câștigătorul maratonului Yukon Arctic Ultra este elvețianul Fabian Imfeld.

De altfel, cei doi au fost singurii care au trecut linia de sosire, după ce, rând pe rând, ceilalți 21 concurenți înscriși în cursa de 300 de mile au abandonat.

Tibi Ușeriu a trecut linia de sosire joi, în jurul orei 21:00, ora României. Bistrițeanul a străbătut cei 482 de kilometri ai cursei în șase zile, 23 de ore și puțin peste 13 minute

Tiberiu Ușeriu a fost la cea de-a doua participare la Yukon Arctic Ultra. Anul trecut, bistrițeanul a mers aproximativ 100 de kilometri în 24 de ore la temperaturi de -38 de grade Celsius, iar la a doua oprire, medicii care i-au făcut controlul de rutină l-au anunțat că trebuie să se retragă. A fost transportat cu elicopterul la spitalul din Whitehorse, Canada, pentru îngrijiri de specialitate, pentru că avea degerături.

Yukon Arctic Ultra 2020 se desfășoară în perioada 30 ianuarie – 7 februarie.