Tenis: Serena Williams, calificată în semifinalele turneului US Open

• 10 Septembrie 2020 09:06

Jucătoarea americană de tenis Serena Williams și-a continuat cursa pentru câștigarea celui de-al 24-lea titlu de Mare Șlem din cariera sa, învingând-o în trei seturi, 4-6, 6-3, 6-2, pe bulgăroaica Țvetana Pironkova, într-o partidă din sferturile de finală ale turneului US Open, disputată miercuri la Flushing Meadows, scie Agerpres.

Cea mai mică dintre surorile Williams, în vârstă de 39 ani, accede astfel pentru a 14-la oară în cariera sa în penultimul act la Openul american, după cea de-a 106-a sa victorie înregistrată în această competiție, la care a cucerit de șase ori trofeul.

În semifinale, Serena Williams o va avea ca adversară pe belarusa Victoria Azarenka, jucătoare în fața căreia americanca a câștigat două finale memorabile, în 2012 și 2013.

Azarenka a spulberat-o în sferturile de finală, cu 6-1, 6-0, pe belgianca Elise Mertens, în fața căreia s-a impus în doar 74 minute de joc. Acesta a fost primul duel între cele două jucătoare în circuitul profesionist.

De menționat că Victoria Azarenka, fostă numărul unu mondial și dublă laureată la Australian Open (2012, 2013), a obținut cu această ocazie a unsprezecea sa victorie consecutivă, după ce a cucerit titlul la Cincinnati, la sfârșitul săptămânii trecute, în condițiile în care această competiție a fost găzduită tot de instalațiile de la Flushing Meadows, din cauza pandemiei de coronavirus.

În cealaltă semifinală de la US Open se vor înfrunta japoneza Naomi Osaka și americanca Jennifer Brady, care și-au asigurat calificarea în "careul de ași" în urma meciurilor disputate marți.