Tenis: Rafael Nadal, victorie categorică în meciul de debut la turneul de la Roma (ATP)

• 17 Septembrie 2020 09:06

Tenismanul spaniol Rafael Nadal, numărul 2 mondial, a debutat cu o victorie categorică la ediția din acest an a turneului ATP Masters 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale în valoare de 692.169 euro, învingându-l în două seturi, 6-1, 6-1, pe compatriotul său Pablo Carreno Busta, într-o partidă programată miercuri.

Nadal (33 ani), care luptă pentru câștigarea celui de-al 10-lea său trofeu la Foro Italico, pe suprafața sa favorită, zgura, a disputat cu această ocazie primul său meci după o pauză de 200 de zile, însă acest lucru nu s-a simțit deloc în jocul său, campionul iberic nelăsându-i nicio șansă lui Carreno Busta, semifinalist la US Open săptămâna trecută, de care a trecut în doar 73 de minute.

Ultima apariție a lui Rafael Nadal în circuitul profesionist a avut loc pe 29 februarie, la Acapulco (Mexic), unde a obținut al 85-lea trofeu din cariera sa, înainte ca pandemia de coronavirus să oprească toate întrecerile sportive la nivel mondial.

El speră, totodată, ca la finalul competiției din capitala Italiei să-și treacă în palmares al 36-lea titlu Masters 1.000 și să-l devanseze astfel pe sârbul Novak Djokovic, cu care împarte actualul record la această categorie de turnee.

În turul următor, Nadal îl va avea ca adversar pe câștigătorul întâlnirii dintre canadianul Milos Raonic și sârbul Dusan Lajovic.