Tenis | Nadal a pierdut un prim set, dar s-a calificat în sferturi la US Open

• 03 Septembrie 2019 09:50

Tenismanul spaniol Rafael Nadal, numărul doi mondial, a pierdut primul său set la ediția din acest an a turneului US Open, dar s-a calificat în sferturile de finală ale ultimului Grand Slam al anului, luni, la New York, după ce l-a învins pe laureatul din 2014, croatul Marin Cilic (22 ATP), cu 6-3, 3-6, 6-1, 6-2.

''În setul al doilea, a fost mai agresiv ca mine, eu am scăzut nivelul și el a fost foarte determinat. Mi-am zis că trebuie să schimb ceva, pentru că intrasem în mâinile lui'', a declarat Nadal, urmărit din tribună de celebrul jucător de golf Tiger Woods. Ibericul a reușit o serie de nouă ghemuri consecutive, de la scorul de 1-1 în setul al treilea, tranșând soarta meciului.

În cel de-al 40-lea său sfert de finală al un Grand Slam, Nadal îl va înfrunta pe argentinianul Diego Schwartzman (21).

Spaniolul, triplu câștigător la Flushing Meadows (2010, 2013, 2017), se impusese în trei seturi în toate meciurile jucate până acum la US Open, beneficiind de neprezentarea unui adversar în turul al doilea.

Francezul Gael Monfils, numărul 13 mondial, s-a calificat facil în sferturi, după o victorie în fața spaniolului Pablo Andujar (70 ATP), cu 6-1, 6-2, 6-2, într-o oră și 26 de minute.

În turul următor, Monfils (33 ani) îl va înfrunta pe italianul Matteo Berrettini (25 ATP).

Monfils, care a câștigat turneul de la Rotterdam anul acesta, va disputa astfel al nouălea său sfert de finală la un Grand Slam și al patrulea la Flushing Meadows. În 2016, el a ajuns în careul de ași, dar anul trecut a pierdut în turul secund.

Germanul Alexander Zverev a clacat în optimi, după ce a fost împins la limitele sale fizice în primele trei tururi. Numărul șase mondial a fost întrecut cu 3-6, 6-2, 6-4, 6-3 de argentinianul Diego Schwartzman (21 ATP).

Zverev a avut nevoie de 3 ore și 10 minute pentru a trece în primul tur de moldoveanul Radu Albot, apoi a jucat 3 ore și 9 minute contra americanului Frances Tiafoe, în turul secund, și 3 ore și 36 de minute cu slovenul Aljaz Bedene (80 ATP), în turul al treilea. Meciul cu Schwartzman a avut o durată de 3 ore și 8 minute.

Meciul cu sud-americanul a fost marcat de un incident, Zverev primind un punct de penalitate pentru interacțiune cu staff-ul său, fapt care i-a oferit lui Schwartzman ghemul de 5-2 în setul patru. Zverev l-a asigurat pe arbitru că nu a auzit primul avertisment, dar decizia a fost menținută.

Zverev a jucat două seturi de finală la Roland Garros în ultimii ani, iar cel mai bun rezultat al său la US Open a fost până acum turul al treilea, atins anul trecut.

Schwartzman va juca sferturi la Flusing Meadows pentru a doua oară, după ediția din 2017. El a ajuns în această fază și la Roland Garros, în 2018.

Italianul Matteo Berrettini s-a calificat în premieră într-un sfert de finală la un Grand Slam, în urma victoriei reușite în fața rusului Andrei Rublev (43 ATP) 6-1, 6-4, 7-6 (8/6).

Jucătorul de 23 de ani devine al doilea italian din istorie calificat în sferturi la Flushing Meadows, după Corrado Barazzuti în 1977. Atunci, Barazzutti ajungea până în semifinale.

Cel mai bun rezultat al lui Berrettini la un turneu de Mare Șlem era până acum optimile de finală jucate la Wimbledon.

Rezultatele înregistrate luni în optimi la simplu masculin:
Matteo Berrettini (Italia/N.24) - Andrei Rublev (Rusia) 6-1, 6-4, 7-6 (8/6)
Gael Monfils (Franța/N.13) - Pablo Andujar (Spania) 6-1, 6-2, 6-2
Diego Schwartzman (Argentina/N.20) - Alexander Zverev (Germania/N.6) 3-6, 6-2, 6-4, 6-3
Rafael Nadal (Spania/N.2) - Marin Cilic (Croația/N.22) 6-3, 3-6, 6-1, 6-2

sursa: AGERPRES