TENIS | Meci spectaculos, la Miami, între Radu Albot și Roger Federer. Tenismanul moldovean a fost însă eliminat

• 24 Martie 2019 09:34

Tenismanul moldovean Radu Albot a făcut o figură foarte frumoasă, în turul al doilea al turneului de tenis de la Miami, din SUA, împotriva celebrului jucător elvețian Roger Federer, cap de serie numărul 4 pe tablou și fost lider al clasamentului mondial.

Radu Albot a luat primul set în această confruntare, dar ulterior le-a cedat pe ultimele două ale partidei, relatează TVR Moldova.

Radu Albot a fost eliminat la Miami pierzând cu scorul de 4-6, 7-5, 6-3, însă surpriza sa, pentru tenisul mondial și mai ales pentru sportul moldovenesc, este una de proporții.

Radu Albot va continua la dublu turneul de la Miami. În echipă cu georgianul Rasilashvili, conaționalul nostru s-a calificat în sferturile de finală, după victoria 6-2, 6-2 cu McLachlan și Slupsky. Următorii adversari sunt capii de serie număprul 5, Marach și Pavic.