Tenis: Irina Begu s-a calificat în optimi la Gippsland Trophy (WTA)

• 02 Februarie 2021 09:10

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat, marți, în optimile de finală ale turneului Gippsland Trophy (WTA) de la Melbourne, dotat cu premii totale de 565.530 dolari, după ce a învins-o pe belarusa Aleksandra Sasnovici cu 5-7, 6-4, 6-4.

Begu (30 ani, 79 WTA) s-a impus la capătul unui meci care a durat două ore și 35 de minute, după ce în turul anterior câștigase tot după un meci-maraton, de două ore și 45 de minute.

Sasnovici (26 ani, 90 WTA) s-a impus cu 7-5, într-un prim set echilibrat, în care niciuna dintre jucătoare nu a reușit să se desprindă. Begu a început în forță actul secund, cu 2-0, reușind să își păstreze avantajul până la finalul acestuia, adjudecat cu 6-4. În decisiv, Sasnovici a condus cu 3-1, dar Irina a revenit și a egalat, 3-3, belarusa a făcut 4-3, dar Begu a câștigat ultimele trei ghemuri, setul (6-4) și meciul.

Begu a avut 4 ași și 5 duble greșeli, iar Sasnovici a făcut 3 ași și 4 duble greșeli. Românca a avut o ușoară superioritate la serviciu și la mingile de break salvate (procentaj 60%-41%), în final diferența totală de puncte fiind una mică, 99-96.

Irina Begu câștigase singura sa confruntare anterioară cu Sasnovici, în 2015, în finala turneului WTA de la Seul, cu 6-3, 6-1.

În optimi, Begu o va înfrunta pe britanica Johanna Konta (29 ani, 14 WTA), a cincea favorită, care a dispus cu 6-2, 6-3 de americanca Bernarda Pera.

Begu și-a asigurat un cec de 5.500 dolari și 55 de puncte WTA.

Konta a avut câștig de cauză în singura confruntare cu Begu, în 2020, la Roma, în turul al doilea, cu 6-0, 6-4.

Sursa:Agerpres