Tenis: Federer, amendat cu 3.000 de dolari pentru înjurăturile din meciul cu Sandgren

• 29 Ianuarie 2020 19:30

Organizatorii Australian Open l-au amendat pe jucătorul elvețian Roger Federer cu suma de 3.000 de dolari americani pentru înjurăturile din timpul meciului de marți cu americanul Tennys Sandgren, din sferturile competiției, partidă pe care a câștigat-o după ce a salvat șapte mingi de meci, cu 6-3, 2-6, 2-6, 7-6 (10/8), 6-3.

Federer a răbufnit în setul al treilea al meciului, fiind auzit de un arbitru de margine care l-a reclamat arbitrului de scaun.

''Nu cred că ceea ce am spus atunci a auzit tot stadionul, dar accept pedeapsa'', a afirmat jucătorul elvețian.

Roger Federer, numărul 3 mondial, s-a impus după 3 ore și 31 minute de joc în fața jucătorului din Statele Unite, aflat pe locul 100 ATP, păstrându-și astfel invincibilitatea în sferturile de finală ale primului turneu de Mare Șlem al anului (15-0).

Campionul din Țara Cantoanelor se va lupta pentru un loc în finală cu sârbul Novak Djokovic, numărul 2 mondial.

Djokovic conduce cu 26-23 în confruntările cu Federer, sârbul impunându-se în ultimele trei dueluri directe de la Melbourne, toate având loc în semifinale (2008, 2011, 2016).

Sursa:Agerpres