Țara Galilor - Moldova 4:0

• 06 Septembrie 2016 07:26

Naționala Moldovei de fotbal a început cu stângul preliminariile Campionatului Mondial din 2018.

În primul meci din cadrul campaniei de calificare la mondialul din Rusia, echipa antrenată de Igor Dobrovolski a fost surclasată de Țara Galilor cu 4-0.

Golurile galezilor au fost înscrise de Sam Vokes (38') și Joe Allen (44') în prima repriză și de starul Gareth Bale (50', 90+5') care s-a remarcat cu o dublă în repriza secundă.

Tricolorii n-au mai pierdut la o diferență mai mare de două goluri de exact trei ani când au cedat în fața Angliei cu același scor în preliminariile campionatului mondial din 2014.

La meciul cu Țara Galilor, căpitanul Alexandru Epureanu a îmbrăcat pentru a 74-a oară tricoul naționalei Moldovei și l-a egalat pe Radu Rebeja care deține recordul de selecții în prima echipă.  De asemenea, Alexandru Gațcan și Igor Armaș au bifat ambii selecția cu numărul 50 la națională.