Subvenții de peste 16 milioane de lei pentru agricultori, autorizate de AIPA săptămâna trecută
-
15 Iunie 19:00
Agenția de Intervenție și Plăți pentru Agricultură (AIPA) a autorizat săptămâna trecută spre plată 16,13 milioane de lei pentru fermierii care au realizat investiții în agricultură și mediul rural.
Sprijinul financiar urmează să fie transferat către 13 beneficiari, prin mecanismul plăților postinvestiționale, pentru proiecte deja implementate, transmite MOLDPRES.
Cele mai mari sume au fost autorizate pentru investiții în exploatații zootehnice – 6,91 milioane de lei, dezvoltarea turismului rural – 3,04 milioane de lei, sisteme și echipamente pentru irigare – 1,53 milioane de lei, precum și dezvoltarea infrastructurii aferente exploatațiilor agricole – 1,21 milioane de lei.
Potrivti datelor AIPA, până în prezent, prin mecanismul plăților postinvestiționale a fost debursată suma totală de peste 1,06 miliarde de lei.
Fondul național de dezvoltare a agriculturii și mediului rural are o valoare de aproximativ 2,326 miliarde de lei în 2026.

