Stații radar rusești în stânga Nistrului

  • 17 Aprilie 2012 10:35
Stații radar rusești în stânga Nistrului

Federația Rusă ar putea instala stații radar de tip "Voronej" în regiunea separatistă transnistreană, în replica la scutul antirachetă și ca răspuns la instalarea bazelor NATO în România.

Federația Rusă ar putea instala stații radar de tip "Voronej" în regiunea separatistă transnistreană, în replica la scutul antirachetă și ca răspuns la instalarea bazelor NATO în România, informează publicația rusească Nezavisimaia Gazeta. Totodată, potrivit aceleași surse, Ministerului rus al Apărării a negat informația.

O stație radar de tip Voronej a fost istalată în luna noiembrie anul trecut în regiunea Kaliningrad, ca răspuns la elemente ale scutului antirachetă instalat în Polonia. Aceste radare au o rază de acțiune de până la 6 mii de kilometri.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Ora de Muzică cu Victor Buruiană
Meteo Chișinău
9,96
Cer senin
Umiditate:75 %
Vint:2,57 m/s
Tue
9
Wed
10
Thu
12
Fri
14
Sat
15
Arhivă Radio Chișinău