Statele Grupului de la Vișegrad vor organiza un summit pe tema crizei migrației

  • 26 Ianuarie 2016 14:13
Statele Grupului de la Vișegrad vor organiza un summit pe tema crizei migrației

Statele Grupului de la Vișegrad (Cehia, Polonia, Slovaci, Ungaria) vor organiza, în data de 15 februarie, un summit pe tema crizei migratorii, a anunțat astăzi premierul ceh Bohuslav Sobotka pe contul său de Twitter, transmite Agerpres.

Reuniunea, la care vor fi prezenți prim-miniștrii ceh, polonez, slovac și ungar, va avea loc înaintea summitului Uniunii Europene programat pentru 18-19 februarie, la Bruxelles, pe agenda căruia se va afla și criza migratorie.

Cele patru state central-europene din Grupul de la Vișegrad au cerut protejarea mai strictă a frontierelor Uniunii Europene și limitarea afluxului de migranți, protestând totodată față de sistemul de cote de redistribuire de solicitanți de azil.

Tags

Alte Noutati

LIVE: MUZICĂ
Meteo Chișinău
6,07
Cer fragmentat
Umiditate:97 %
Vint:4,63 m/s
Tue
8
Wed
12
Thu
8
Fri
5
Sat
7
Arhivă Radio Chișinău