Start bun al șahiștilor moldoveni la campionatul european

  • 26 Februarie 2015 11:28
Start bun al șahiștilor moldoveni la campionatul european

Patru șahiști moldoveni participă la campionatul european individual din Israel

Trei șahiști din Republica Moldova au acumulat câte 1,5 puncte din 2 posibile la campionatul european individual organizat în Ierusalim.

Cea mai bună clasare, conform coeficienților, o are maestrul FIDE Valeri Iovcov, locul 35, în timp ce marii maeștri Dumitru Svetușchin și Viorel Iordăchescu se situează pe pozițiile 80 și respectiv 92. Maestrul internațional Ruslan Soltanici a acumulat doar 0,5 puncte.

La competiția din Israel participă 250 de șahiști. Astăzi în runda a 3-a, Iovcov va juca cu georgianul Levan Panstulaia, Svetușkin – cu rusul Ian Nepomnyashii, iar Iordăchescu – cu spaniolul Francisco Vallejo

Tags

Alte Noutati

LIVE: Perspective
Meteo Chișinău
28,29
Cer senin
Umiditate:47 %
Vint:1,49 m/s
Mon
28
Tue
28
Wed
26
Thu
25
Fri
19
Arhivă Radio Chișinău