Simona Halep câștigă primul meci într-un turneu WTA după revenirea în circuitul feminin de tenis

• 02 Octombrie 18:50

Partida Simona Halep (33 de ani, 1.130 WTA) - Arina Rodionova (34 de ani, 114 WTA), din primul tur al turneului de la Hong Kong, s-a încheiat cu victoria sportivei din România, scor 6-2, 4-6, 6-4,. Simona Halep nu mai jucase un meci oficial de la jumătatea lunii mai, când a fost nevoită să abandoneze în primul tur la Trophee Clarins (WTA 125), de la Paris, la 7-5, 2-3 în disputa cu americanca McCartney Kessler, din cauza unei accidentări la genunchi, care a ținut-o departe de terenul de tenis de atunci, transmite Digisport.ro

Simona Halep a „spart gheața”, după 777 de zile. Sportiva din România a învins-o în trei seturi pe Arina Rodionova la capătul unui meci care a durat două ore și opt minute, scrie sursa citată

Sportiva din România și-a asigurat primul set al întâlnirii în 31 de minute, după care a cedat în actul secund în 43 de minute.

În setul decisiv, Simona Halep a revenit de la 1-2 și 2-3 și s-a impus în 54 de minute cu 6-4.

În următorul tur al turneului de la Hong Kong, Simona Halep se va duela cu Anna Blinkova (26 de ani, 78 WTA), care a trecut în runda inaugurală de Peangtarn Plipuech (31 de ani, 466 WTA), scor 6-1, 6-2.

A fost prima victorie a Simonei după mai mult de doi ani (777 de zile), perioadă în care a stat departe de teren din cauza unei suspendări pentru dopaj și din cauza accidentărilor, după revenirea din martie. Ultima dată câștigase pe 17 august 2022, în primul tur de la Cincinnati, în fața Anastasiei Potapova, 6-4, 3-6, 6-3.