Simona Halep a debutat cu o victorie la Turneul Campioanelor de la Singapore

• 23 Octombrie 2016 19:18

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a debutat cu o victorie la Turneul Campioanelor de la Singapore, 6-2, 6-4 cu americanca Madison Keys, duminică, în primul meci al competiției, în cadrul Grupei Roșii.

Românca începe și de data aceasta cu o victorie Turneul Campioanelor, după ce în 2014, când a jucat finala, a învins-o pe Eugenie Bouchard, iar anul trecut a dispus de Flavia Pennetta.

Keys, debutantă la WTA Finals, a început perfect, cu un as și a luat primul ghem al meciului. Halep a egalat situația și a reușit apoi un break (2-1), a urmat un ghem luat la zero, un break ''alb'', românca reușind 13 puncte consecutive, astfel că scorul a ajuns la 5-1. Keys a reușit să mai ia un ghem, dar Simona a încheiat setul cu 6-2, în 27 de minute.

Manșa secundă a fost mai echilibrată, dar Halep a avut două șanse de break în chiar primul ghem, luat în cele din urmă de americană. Halep a egalat, 1-1, după ce a salvat o minge de break, dar Keys a făcut 2-1, profitând de alte două mingi de break ratate de româncă. Halep a apelat la antrenorul Darren Cahill, iar apoi imediat a luat un ghem la zero (2-2). Simona a reușit un break (3-2), urmat de un ghem ''alb'' (4-2). Roade au dat și discuțiile dintre Keys și antrenorul său, Thomas Hoegstedt, Madison egalând (4-4), după singurul său break din acest meci. Simona însă nu a cedat și a făcut imediat rebreak, încheind meciul cu 6-2, 6-4, în 69 de minute.

Halep a avut în acest meci doar 5 mingi direct câștigătoare, față de 16 ale adversarei. Keys a făcut însă enorm de multe greșeli neforțate, 41, față de numai 12 ale Simonei.

Halep, numărul patru mondial și a treia favorită la WTA Finals, o conduce acum pe Keys cu 5-1 în meciurile directe. Keys a învins, în 2014, în primul tur la Sydney, cu 6-1, 6-4, iar apoi au urmat cinci victorii ale româncei, în 2014, în turul doi la Roma, cu 5-7, 6-0, 6-1, și anul acesta, în optimi la Wimbledon, cu 6-7 (5), 6-4, 6-3, în finală la Montreal, cu 7-6 (2), 6-3, în sferturi la Wuhan, cu 6-4, 6-2, și acum la Singapore.

În al doilea meci din grupă, germanca Angelique Kerber va juca duminică, de la ora 14,30 (ora României), cu Dominika Cibulkova (Slovacia).

Sursa: agerpres.ro