Simona Halep a ajuns pe locul 3 WTA, după ce Naomi Osaka s-a calificat în semifinalele Australian Open

  • 23 Ianuarie 2019 10:20
Simona Halep a ajuns pe locul 3 WTA, după ce Naomi Osaka s-a calificat în semifinalele Australian Open

Japoneza Naomi Osaka, locul 4 WTA și cap de serie numărul 4, a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-4, 6-1, pe ucraineanca Elina Svitolina, locul 7 WTA și cap de serie numărul 6, calificându-se în semifinalele Australian Open, scrie News.ro.

Campioana de la US Open s-a impus după un meci de o oră și 12 minute.

Cu această performanță, prima a ei la Melbourne, Osaka a urcat provizoriu pe locul I WTA, devânsându-le pe Petra Kvitova din Cehia, acum pe locul 2 și pe Simona Halep, acum pe 3.

Simona Halep va pierde, luni, prima poziție în clasamentul WTA, după 48 de săptămâni consecutive și după 64 în total.

sursa: digi24

 

 

 

 

 

Tags

Alte Noutati

LIVE
Meteo Chișinău
26,41
Câțiva nori
Umiditate:61 %
Vint:3,52 m/s
Thu
24
Fri
23
Sat
23
Sun
25
Mon
28
Arhivă Radio Chișinău