Semnarea acordului România-SUA privind cooperarea în domeniul nuclear de la Cernavodă

  • 09 Decembrie 2020 16:06
Semnarea acordului România-SUA privind cooperarea în domeniul nuclear de la Cernavodă

Acordul dintre România și Statele Unite privind cooperarea pentru proiectele nuclearo-energetice de la Cernavodă a fost semnat astăzi la Palatul Victoria de ministrul economiei Virgil Popescu și ambasadorul american Adrian Zuckerman, în prezența premierului interimar, Nicolae Ciucă.

Termenii documentului au fost stabiliți încă de la începutul lunii octombrie de ministrul economiei care s-a aflat în vizită în Statele Unite. Cu prilejul semnării acordului, partea română și cea americană au discutat și despre colaborarea în cadrul Parteneriatului Strategic România-Statele Unite în domeniile politic, militar, energetic și economic.

Sursa: RRA

Tags

Alte Noutati

LIVE: Ora de Muzică cu Victor Buruiană
Meteo Chișinău
20,52
Cer acoperit de nori
Umiditate:71 %
Vint:2,47 m/s
Wed
23
Thu
23
Fri
23
Sat
21
Sun
25
Arhivă Radio Chișinău