Rusia a redus din nou livrările de gaze către România

  • 15 Octombrie 2014 20:17
Rusia a redus din nou livrările de gaze către România

Rusia a redus din nou livrările de gaze către România cu aproape 27%, potrivit Departamentului pentru Energie.

Pentru prima dată însă, reprezentanța diplomatică a Federației Ruse la București a oferit și o explicație pentru această situație.

După cum a declarat ministrul delegat pentru Energie, Răzvan Nicolescu, ambasadorul rus a transmis un răspuns oficial conform căruia scăderea este cauzată de unele disfuncționalități tehnice, apărute ca urmare a umplerii depozitelor Gazprom în vederea pregătirilor de iarnă.

Importul actual al României din Rusia se află însă la un nivel nesemnificativ, România producând mai multe gaze naturale decât consumă.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Cadre sonore cu Andrei Mîțu
Meteo Chișinău
29,4
Cer acoperit de nori
Umiditate:38 %
Vint:0,89 m/s
Wed
23
Thu
23
Fri
23
Sat
23
Sun
24
Arhivă Radio Chișinău