România a avut a doua cea mai mare creștere economică din Uniunea Europeană în al doilea trimestru

  • 15 August 2019 17:11
România a avut a doua cea mai mare creștere economică din Uniunea Europeană în al doilea trimestru

România a avut a doua cea mai mare creștere economică din Uniunea Europeană în al doilea trimestru din acest an, după Ungaria, prin comparație cu aceeași perioadă a anului trecut, conform datelor Eurostat, potrivit Mediafax.

Astfel, creșterea PIB-ului României a fost, în serie ajustată sezonier, de 4,6% în T2, 2019, față media europeană de 1,3%.

În Ungaria, PIB a crescut cu 5,1% în serie ajustată sezonier față de aceeași perioadă a anului precent. După România, a treia cea mai mare creștere din UE a fost înregistrată în Polonia, unde economia a crescut cu 4,1%.

Bulgaria a înregistrat de asemenea o creștere economică peste medie europeană. Economia bulgară a crescut în al doilea trimestru al acestui an cu 3,3%, iar Cehia a înregistrat un avans anual de 2,7% în T2. Nicio țară din UE pentru care există în acest moment date nu a înregistrat scăderi ale PIB-ului în al doilea trimestru din acest an, prin comparație cu aceeași perioadă a anului trecut. Cu toate acestea, economia italiană a stagnat în al doilea trimestru din acest an, după ce în primul trimestru a înregistrat o scădere economică de 0,1% față de aceeași perioadă din 2019.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Muzică*Știri*Muzică
Meteo Chișinău
29,17
Câțiva nori
Umiditate:45 %
Vint:3,84 m/s
Sat
23
Sun
25
Mon
28
Tue
29
Wed
30
Arhivă Radio Chișinău