R.Moldova a cucerit cinci medalii la Campionatul Mondial de karate shotokan printre copii

• 03 Mai 2017 12:22

Republica Moldova a cucerit cinci medalii la Campionatul Mondial de karate shotokan printre copii, care s-a desfășurat în Bulgaria. Pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere a urcat Timur Castraveț.

Cu argint s-au ales Renat Stavarachi, Iana Diacova și Maxim Iurchenco, iar Denis Lupașco a cucerit bronzul. Republica Moldova a fost reprezentată de 11 luptători.

„Sunt mulțumit de aceste rezultate. Am acumulat experiență și data viitoare vom câștiga mai multe medalii”, a declarat pentru IPN antrenorul Dumitru Bejan.

Lotul Moldovei s-a clasat pe locul 12 în clasamentul pe echipe. La mondiale au participat peste o mie de luptători din 26 de țări.