Raport ANRE | Prețurile la pompă ale benzinei și motorinei au crescut de două ori mai lent decât cele de import (Mold-street)

  • 09 Iunie 2021 13:11
Raport ANRE | Prețurile la pompă ale benzinei și motorinei au crescut de două ori mai lent decât cele de import (Mold-street)

Raportul Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE) privind rezultatul monitorizării pieței produselor petroliere a Republicii Moldova pentru trimestrul I al anului 2021, contrazice afirmațiile unor politicieni privind scumpirea semnificativă a prețului la pompă a produselor petroliere, comparativ cu cele de import, scrie Mold-street.com.

Potrivit sursei citate, documentul relevă că din ianuarie și până în martie 2021, prețul mediu de import al carburanților s-a majorat cu 20-25%, în timp ce prețul mediu de comercializare cu amănuntul - cu 11-12%, adică de două ori mai lent.

Prețul de import al benzinei a crescut cu 23,4%

Potrivit raportului ANRE, în luna ianuarie al anului curent, prețul mediu de import al unei tone de benzină a fost de 510,6 dolari/tona, crescând către luna martie la 630,0 dolari/tona sau cu 23,4%. În lei moldovenești, prețului mediu de procurare din luna martie a crescut cu 23,39% în comparație cu cel din luna ianuarie.

Prețurile de import la motorină au avut o creștere ceva mai mică decât cele la benzină. Astfel, prețul mediu ponderat de import reflectat în dolari/tona în luna martie s-a majorat în comparație cu luna ianuarie cu 20,12%, sau cu 20,13 % exprimat în lei/tonă.

În aceeași perioadă prețul mediu ponderat de import a gazului lichefiat exprimat în dolari/tona în luna martie s-a majorat în comparație cu luna ianuarie cu 24,49%, sau cu cu 24,50% în lei/tonă.

Factorii principali care au dus la majorarea prețului de import la produse petroliere principale și la gazul lichefiat sunt creșterea prețurilor la burse regionale.

Prețul mediu de comercializare a carburanților a crescut cu 11-12%

În aceeași perioadă prețul mediu de comercializare la benzinării a carburanților a crescut cu 11-12%.

Dacă în luna ianuarie al anului curent, prețul mediu de comercializare al unui litru de benzină A95 (99% din benzina comercializată pe piață este de acest tip) a fost de 16,32 lei, apoi către luna martie a ajuns la 18,1 lei/litrul, sau a crescut cu 10,9%.

Citiți continuarea pe Mold-street.com

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Bună dimineața, România!
Meteo Chișinău
-0,04
Cer senin
Umiditate:94 %
Vint:3,6 m/s
Thu
-0
Fri
0
Sat
0
Sun
0
Mon
-0
Arhivă Radio Chișinău