Radu Izvoreanu a cucerit medalia de argint la Campionatele Europene de judo Under-23

• 05 Noiembrie 2021 21:31

Sportivul din Rep. Moldova, Radu Izvoreanu, a cucerit medalia de argint la Campionatele Europene de judo Under-23 de la Budapesta, vineri, 5 noiembrie, după ce a cedat în finala categoriei 66 kg în fața românului Lucian Borș Dumitrescu.

Radu Izvoreanu a trecut în fazele eliminatorii de judoka din Lituania, Țările de Jos și Elveția, iar în semifinale s-a impus în fața rusului Ismail Misirov.

La cat. 73 kg, Adil Osmanov a intrat în posesia medaliei de bronz după ce a fost învins în semifinale de georgianul Aleko Mamiashvili.

Tot, vineri, la Baku Grand Slam Denis Vieru a câștigat medalia de argint fiind învins în finala categoriei 66 kg de reprezentantul gazdelor, azerul Orkhan Safarov.