Proteste în România, după anunțul ministrului Justiției privind revocarea șefei DNA | FOTO

  • 22 Februarie 2018 22:29
Proteste în România, după anunțul ministrului Justiției privind revocarea șefei DNA | FOTO

Proteste au avut loc, joi seara, în orașe precum Iași, Timișoara, Cluj-Napoca și Sibiu, după ce ministrul român al Justiției, Tudorel Toader, a cerut declanșarea procedurii de revocare a Laurei Codruța Kovesi din funcția de procuror șef al DNA. Protestatarii au blocat, la Cluj, traficul în fața sediului PSD.

La Iași s-au adunat până acum aproximativ 100 de persoane, care scandeaza lozinci împotriva Guvernului, relatează MEDIAFAX.

Oamenii s-au strâns în Piața Unirii din Iași, fluturând drapeluri și scandând "Tudorel, ai ajuns sluga-model!", "Kovesi, nu uita, poporul e de partea ta!", ”Hoții, la închisoare, nu la guvernare!" sau "Jos, jos, Guvernul ticălos!"

În centrul Timișoarei, 200 de persoane au cerut demisia ministrului Justiției, Tudorel Toader. Manifestantii țin în mâini pancarte cu mesaje precum "Tudorel, cocota de bordel", "Slugile nu iau decizii, doar le motivează" sau "Susțin Laura CK".

"Ne-am adunat noaptea, pentru că tot noaptea au cutezat să facă ce au făcut și anul trecut. Trebuie să-i transmitem un mesaj lui Tudorel Toader: demisia", a spus unul dintre protestatari.

Manifestanții au strigat "Tudorel, demisia", "Tudorel, ești sluga model", "Rușine, rușine să vă fie" sau "Ieșiți din casa daca vă pasă".

Peste 100 de persoane au protestat pe Bulevardul Eroilor din Cluj-Napoca față de decizia ministrului Justiției de declanșare a revocării procurorului șef al DNA, acestea scandând ”Tudorele nu uita, va veni și vremea ta” și blocând traficul în fața sediului PSD Cluj.

Și la Sibiu s-au adunat aproximativ 100 de oameni, în Piața Mare din Sibiu, strigând ”Tudorele, fă ceva, dă-ți demisia”.

Tudorel Toader a cerut joi, în urma prezentării raportului privind managementul la DNA, declanșarea procedurii de revocare a Laurei Codruța Kovesi din funcția de procuror șef al DNA, pentru ”acte și fapte de netolerat într-un stat de drept”, potrivit Agerpres.

Solicitarea a fost transmisă către CSM și președintelui României.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Ora de muzică cu Victor Buruiană
Meteo Chișinău
24,49
Câțiva nori
Umiditate:46 %
Vint:5,8 m/s
Tue
23
Wed
22
Thu
18
Fri
20
Sat
21
Arhivă Radio Chișinău