Proiecte pentru prevenirea HIV și a tuberculozei. CNAM alocă peste 30 de milioane de lei

  • 13 Ianuarie 14:57
Proiecte pentru prevenirea HIV și a tuberculozei. CNAM alocă peste 30 de milioane de lei

Compania Națională de Asigurări în Medicină (CNAM) a anunțat astăzi,13 ianuarie, lansarea a două concursuri de proiecte pentru prevenirea tuberculozei și prevenirea HIV, finanțate din fondul măsurilor de profilaxie. Bugetul total disponibil depășește 38 de milioane de lei, iar termenul-limită de depunere a dosarelor este 30 ianuarie 2026, ora 17:00.

Potrivit CNAM, concursurile urmăresc selectarea celor mai avantajoase inițiative de prevenire a îmbolnăvirilor și de reducere a riscurilor în rândul grupurilor vulnerabile.

Pentru proiectele de prevenire a tuberculozei, CNAM va finanța atât activități dedicate populațiilor-cheie cu acces redus la servicii medicale, cât și acțiuni de informare și conștientizare. Bugetul prevăzut pentru anul 2026 este de 5.195.178,3 lei, dintre care 4.695.178,3 lei sunt destinați prevenirii tuberculozei în rândul grupurilor vulnerabile, iar 500.000 de lei – activităților de informare.

În paralel, CNAM lansează și concursul de proiecte pentru prevenirea HIV și reducerea riscurilor în mediul grupurilor-cheie afectate, pentru perioada 2026–2028. Bugetul total alocat pentru cei trei ani constituie 32.977.200 de lei, ceea ce înseamnă câte 10.992.400 de lei anual.

CNAM precizează că prin aceste concursuri se urmărește susținerea unor activități nonprofit cu impact la nivel local, regional sau național, în concordanță cu prioritățile stabilite în politicile de sănătate publică.

Tags

Alte Noutati

LIVE
Meteo Chișinău
18,29
Cer senin
Umiditate:72 %
Vint:2,29 m/s
Tue
20
Wed
21
Thu
22
Fri
17
Sat
16
Arhivă Radio Chișinău