Procurorul general al SUA părăsește Administrația Trump, la cererea presedintelui

  • 08 Noiembrie 2018 08:45
Procurorul general al SUA părăsește Administrația Trump, la cererea presedintelui

Procurorul general al Statelor Unite, Jeff Sessions părăsește Administrația Trump, la cererea presedintelui, relatează Rador.

Donald Trump și-a criticat deseori procurorul general, a cărui funcție echivalează cu cea de ministru al justiției, pentru că a refuzat să supravegheze ancheta referitoare la implicarea Rusiei în alegerile prezidențiale din 2016.

Trump și-a numit șeful de cabinet să conducă provizoriu Departamentul Justiției, iar Casa Albă a anunțat că acesta va preluia controlul investigației privind Rusia.

Este prima decizie a președintelui, după alegerile de marți, în care partidul său republican a pierdut controlul în Camera Reprezentanților din Congres. În a doua jumătate de mandat, Donald Trump va fi nevoit să se confrunte cu o majoritate democrată ostilă, care ar putea lansa inclusiv procedura de destituire a președintelui.

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Fonograf cu Victor Buruiană
Meteo Chișinău
5,24
Cer senin
Umiditate:87 %
Vint:0 m/s
Sun
13
Mon
14
Tue
10
Wed
10
Thu
10
Arhivă Radio Chișinău